Середа, 22.01.2025, 06:22

Управитель ОСББ

Історія

    П’ять-сім років тому, задавши пошуковій системі інтернету літери ОСББ, користувач отримав би відповідь: «на Ваш запит не знайдено жодної сторінки».
    І хоч сьогодні мережа вже видає понад 150 тисяч повідомлень за цією загадковою абревіатурою, проте ще чимало українців не цілком розуміють, що таке ОСББ, який воно має правовий статус і яку роль відіграє у нашому повсякденному житті.
    ОСББ-об’єднання співвласників багатоквартирного будинку називадють по різному: й громадською організацією, й органом самоорганізації населення, й альтернативою ЖЕКу, й «колгоспом» у будинку. Насправді ОСББ-це єдиний механізм, за допомогою якого власники житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть спільно володіти, користуватися і здійснювати управління будинком загалом.
    Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає термін ОСББ так: «об’єднання співвласників багатоквартирного будинку-юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна».
    Для більшості громадян України житло у багатоквартирному будинку-чи не єдиний об’єкт права приватної власності. Тож утримання будинку в доброму стані забезпечує власникам помешкань їхній майбутній майновий статус. Звідси й загальнодержавне значення проблеми: гідні умови проживання кожного громадянина-запорука процвітання всієї держави. Чому ж багато разів проголошені і затверджені плани реформування житлово-комунального господарства поки, що залишаються тільки на папері?
    Одна з головних причин повільного й суперечливого плину змін у житлово-комунальній сфері полягає в тому, що реформу ініціювали і впроваджують «згори», з ініціативи держави. Тому чимало мешканців сприймають перетворення як навязані й економічно недоцільні. Єдиний спосіб здійснити реальні реформи в житлово-комунальній сфері-ініціювати їх «знизу». 
    1992 року почалась приватизація державного житлового фонду. Разом з приватизованими квартирами мешканці отримали у спільну власність і спільне майно будинків загалом. Та чи стали власники квартир повноправними господарями будинків, що їх обслуговують ЖЕКи? Чи можуть вони вибирати виконавця послуг, впливати на якісмть і ціну тих послуг??? 
    Єдину можливість реалізувати своє право власності не тільки на окрему квартиру, а й на будинок загалом, дає об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, або, як його називають в Європі, кондомініум. На жаль, поширенню об’єднаннь стає на заваді недосконала законодавча база, а й подекуди й спротив на місцях.
    У кондомініумах дехто вбачає загрозу існуванню ЖЕКів, зазіхання на можливість розпоряджатися допоміжними приміщеннями будинку, прибудинковими територіями, самостійно витрачати кошти, виділені на підтримку житлового господарства України. Втім попри певні стримувальні фактори, кількість ОСББ постійно зростає: за даними Міністерства будівництва архітектури та житловокомунального господарства України, станом на 1 січня 2009 року в Україні налічують понад 9 тисяч об’єднань.
    Хоч створення ОСББ розв’язує не всі проблеми, а лише деякі з них, проте закладає передумови для усунення багатьох інших.
    Створення та підримка ОСББ, навіть без бюджетних витрат, сприяє поліпшенню вкрай складного становища житлово-комунальної сфери країни. А в тих містах, де зусилля зацікавлених мешканців спираються на організаційну та фінансову допомогу місцевої влади, така співвпраця дає приголомшливі результати.
Форма входу
Наше опитування
Чи Ви хочете створити у своєму будинку ОСББ
Всього відповідей: 367
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту
  • "Портал ГО Львова"
  • "Громадський форум Львова"
  • "Громадський Портал Львова"
  • "Громадянська мережа ОПОРА"