Як і кому платити за воду та тепло.
Відносини у сфері водо-, теплопостачання та водовідведення у нашій країні регулюються, окрім загальних «житлово-комунальних» законодавчих актів, як, наприклад, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ще й такими спеціальними документами:
-
Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 (далі - Правила № 630).
Виконавцями послуг «з води» і «тепла» можуть бути:
-
або їхні виробники - водопостачальні, каналізаційні та теплопостачальні підприємства;
-
або балансоутримувачі багатоквартирного будинку - житлово-експлуатаційні організації, такі як ЖЕК, ЖБК або ОСББ.
Виконавця послуг визначає або власник будівлі (для ЖБК та ОСББ), або орган місцевого самоврядування (для комунального житлового фонду).
Згідно із пунктом 8 Правил № 630, послуги надаються споживачеві на підставі договору про надання послуг з тепло-, водопостачання та водовідведення, який розробляється виконавцем на основі Типового договору, затвердженого тою самою Постановою КМУ від 21.07.2005 р. № 630.
Згідно із пунктом 22 названого Типового договору, точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві, є в багатоквартирному будинку:
-
з централізованого опалення - стояки в межах квартири;
-
з постачання холодної та гарячої води - водорозбірні крани і душова сітка;
-
з водовідведення (каналізації) - зливний отвір санітарно-технічних приладів.
Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги повинна вноситися споживачем не пізніше за 20-е число місяця, наступного за розрахунковим, якщо договором не встановлені інші терміни. При цьому споживач має право вносити авансові платежі, а в кінці року проводити перерахунок.
Одиницею обліку спожитої води та водовідведення є 1 кубічний метр води. Витрати води визначаються:
-
або за показниками приладів обліку води - квартирним та будинковим;
-
або за їхньої відсутності - за нормативами споживання на 1-у людину, які встановлюються органами місцевого самоврядування або місцевими державними адміністраціями на підставі санітарних вимог та ступеня впорядкування житла (наявність душу, ванни, водонагрівача тощо) та інших умов.
Щомісячна оплата послуг з водопостачання і водовідведення визначається множенням тарифу або на кількість спожитих кубометрів за лічильником, або на місячну норму споживання та кількість чоловік, що проживають у квартирі.
Одиницею обліку спожитої теплової енергії є 1 гігакалорія. Витрати тепла визначаються:
-
або за показниками приладів обліку теплової енергії - квартирним та будинковим;
-
або за їхньої відсутності - за нормативами споживання теплової енергії на 1 квадратний метр опалюваної площі, які встановлюються органами місцевого самоврядування або місцевими державними адміністраціями.
Своєю чергою, опалювана площа квартири - це, згідно із пунктом 2 Правил № 630, загальна площа квартири без урахування площі лоджій, балконів і терас.