Важливим питанням при створені ОСББ є збереження мешканцями будинку пільг та субсидій. Виходячи з досвіду управителя, можна з впевненістю стверджувати, що серед мешканців багатоквартирного будинку є популярною думка про те, що будь-які пільги та субсидії будуть втраченими у випадку від`єднання від ЖЕКу та створення ОСББ. Це насамперед можна пояснити тим, що кожен проводить для себе паралель ЖЕК-Держава та асоціює відокремлення від ЖЕКу як відмову від державних гарантій та допомоги. Аналізуюючи чинне законодавство, а саме спільний наказ Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім’їмолоді, Держкомстату від 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370 та Постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання визначення сукупного доходу сім’ї для окремих видів соціальної допомоги» від 20.12.2008 р. № 1084, можна стверджувати про те, що при створенні ОСББ мешканці, котрі отримуюють пільги та субсидіїї не будуть їх позбавлені.
Тепер спробуємо детально розглянути процедуру отримання пільг та субсидій
Субсидія - це цільова і безповоротна адресна допомога держави малозабезпеченим сім’ям, яка виплачується за особистим зверненням повновладного власника або наймача житла.
Право на субсидію визначається матеріальним станом сім’ї і розповсюджується на громадян, котрі проживають у будинках будь-якої форми власності - приватних і багатоквартирних, кооперативних і комунальних, приватизованих чи неприватизованих квартирах, а також у гуртожитках.
Житлову субсидію розраховано для оплати всіх видів житлово-комунальних послуг, а також енергоносіїв - зрідженого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (пропану, вугілля тощо, як правило, у приватному секторі).
Всупереч багаторічним чуткам, субсидії не потрібно повертати і не треба віддавати за неї своє житло - ані самому субсидеру, ані його нащадкам, тобто втратити власне або наймане житло внаслідок отримання субсидії неможливо.
- безготівковою - грошові кошти не виплачуються на руки особі, котрій її призначено, а безпосередньо перераховуються на розрахункові рахунки виконавців житлово-комунальних послуг;
-
готівковою - гроші виплачуються безпосередньо одержувачу субсидії для придбання енергоносіїв (як правило, у «приватному» секторі).
Обчисліть свою субсидію.
Право на субсидію має кожна сім’я, якщо сума її житлово-комунальних платежів, нарахованих у межах санітарної норми, перевищує 15% або 20% від сукупного доходу всіх членів сім’ї, що проживають у помешканні.
Ви можете обчислити розмір своєї субсидії таким чином.
По-перше, визначте обсяг своїх платежів за житлово-комунальні послуги у межах норми забезпечення житлом та встановлених нормативів користування (фактичного споживання) комунальними послугами (Х) (див. приклади 2, 3).
Субсидія нараховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні мешканців, і визначається окремо з кожного виду житлово-комунальних послуг.
Субсидія нараховується не на весь обсяг отриманих послуг, а на їхню частку у розмірі Вашої норми забезпечення житлом і встановлених нормативів користування комунальними послугами.
Якщо обчислення послуг відбувається за показниками приладів обліку, то субсидія нараховується:
-
при первинному зверненні, виходячи зі встановлених норм споживання;
-
на новий термін, виходячи з фактичного споживання послуг, але не більше встановлених норм споживання.
У тому випадку, якщо після закінчення терміну отримання субсидії фактичний обсяг послуг виявився більшим за розрахунковий, то відділи субсидій роблять перерахунок субсидії по фактичному споживанню послуги, але також не більше за норму споживання.
Якщо Ви перевищили нормативи споживання - за показниками лічильників або проживаючи на більшій площі, - тоді зобов’язані «зайві» квадрати і куби оплачувати по 100%-й ставці.
Приклад
Нормативна площа є більшою за фактичну площу помешкання.
У 3-кімнатній квартирі площею 72 кв.м проживає 4 людини.
Нормативна площа користування житлоплощею для послуг по утриманню житла складає: 21 кв.м х 4 людини + 10,5 кв.м на сім’ю = 94,5 кв.м.
У такому разі субсидія призначатиметься на фактичну площу - 72 кв.м.
Приклад
Нормативна площа є меншою за фактичну площу помешкання.
У 3-кімнатній квартирі площею 72 кв.м проживає 2 людини.
Нормативна площа користування житлоплощею для послуг по утриманню житла складає: 21 кв.м х 2 людини + 10,5 кв.м на сім’ю = 52,5 кв.м.
У такому разі субсидія призначатиметься на нормативну площу - 52,5 кв.м, а інші 19,5 кв.м споживачі оплачуватимуть за повною вартістю.
По-друге, визначте нарахований сукупний дохід своєї сім’ї (осіб, що проживають разом із Вами) за останні 6 календарних місяців, що передують місяцю звернення за субсидією.
Для придбання зрідженого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в розрахунок береться річний дохід за попередній календарний рік.
1. Обчислення сукупного доходу для призначення субсидії здійснюється відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім’їмолоді, Держкомстату від 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370.
Крім того, згідно із Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання визначення сукупного доходу сім’ї для окремих видів соціальної допомоги» від 20.12.2008 р. № 1084, сукупний дохід сімей громадян, які були звільнені за погодженням сторін або за скороченням і є зареєстрованими як безробітні в центрі зайнятості, для призначення субсидій на оплату послуг ЖКГ обчислюється не за 6 місяців, а за 3 попередніх місяці. У такому випадку в сукупний дохід сім’ї замість заробітної плати за попередні місяці включається розмір призначеної допомоги з безробіття у місяці звернення.
При цьому врахуйте деякі нюанси:
-
у сукупний дохід включаються заробітна плата, стипендії, пенсії, грошові допомоги, доходи від підприємницької діяльності, отримані аліменти тощо;
-
якщо у мешканця, котрий має право на отримання субсидії, був відсутнім дохід за будь-який з місяців визначення сукупного доходу або ж якщо він був меншим за неоподатковуваний мінімум - у розрахунок береться розмір неоподатковуваного мінімуму (17 грн.);
-
при визначенні сукупного доходу приймаються фактичні, а не нараховані, розміри соціальних виплат та стипендій;
-
у сукупний дохід не включаються аліменти, що виплачуються, допомога на поховання померлих, частина одноразової грошової допомоги при народженні дитини тощо.
Обчисліть середньомісячний сукупний дохід, розділивши дохід за півроку на 6.
По-третє, визначте, на яку частку оплати послуг Ви претендуєте - 15 або 20 відсотків - і обчисліть цю обов’язкову частину свого платежу (У).
На оплату 15 % можуть розраховувати:
-
по-перше, сім’ї, які складаються тільки з непрацездатних громадян (пенсіонери, інваліди, неповнолітні), незалежно від розміру отримуваної ними грошової допомоги, пенсій тощо;
-
по-друге, сім’ї, які складаються як з непрацездатних (діти, інваліди І-ї або ІІ-ї групи), так і працездатних громадян, якщо розмір їхнього доходу на одну людину не перевищує 50% прожиткового мінімуму (він визначається щорічним законом про державний бюджет).
Більше того, за кожні 10% економії вартості фактично використаних послуг (за показниками лічильників відносно встановлених нормативів) у минулому сезоні - у наступному сезоні частина обов’язкового платежу споживача знижується на 2% (наприклад, з 20% до 18%), але не більше, ніж на 10%.
По-четверте, віднявши від величини Х величину У і отримавши позитивну величину Z, Ви зрозумієте - чи можете Ви претендувати на субсидію і який її розмір. Якщо ж у Вас вийде нуль або негативна величина, то субсидію отримувати Ви не можете, оскільки, згідно із законодавством, Ваші доходи дозволяють обійтися без державних житлово-комунальних дотацій.
Обчислимо субсидію на конкретному прикладі.
Приклад 4
Загальний розмір поточної платні за житлово-комунальні послуги в сім’ї Іваненко складає 420 грн., а в межах норм споживання (санітарних норм) - 390 грн.
Сукупний дохід сім’ї за попередні півроку складає 7 200 грн., а середньомісячний відповідно - 1 200 грн.
Обов’язковий відсоток платежів за житлово-комунальні послуги для сім’ї складає 1 200 х 20% = 240 грн.
Щомісячна субсидія складає 390 грн. - 240 грн. = 150 грн.
Таким чином, сім’я Іваненко платитиме за житлово-комунальні послуги не 420 грн., а 420 грн. - 150 грн. = 270 грн.
Після цього загального обчислення визначається окремо по кожному виду житлово-комунальних послуг розмір витрат на їхню оплату (у межах норм споживання) і, відповідно, розмір субсидії.
Хто не може отримати субсидію
Субсидію не можуть отримати сім’ї, у складі яких проживають громадяни працездатного віку, котрі протягом 3-х місяців перед зверненням за субсидією не працювали, котрі не вчаться на денній формі навчання у вищих або у професійно-технічних навчальних закладах, і котрі до того ж не перебувають на обліку в центрі зайнятості.
Виняток у цій категорії становлять громадяни, які:
знаходяться у декретній відпустці по догляду за дітьми після досягнення ними 3-річного віку, або ж 6- річного віку - за наявності висновку ЛКК про додатковий догляд;
доглядають 3-х та більше дітей віком до 16 років;
здійснюють догляд за інвалідами 1-ої групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами 1-2-ої групи внаслідок психічного розладу, або за особами, що досягли 80-річного віку;
надають соціальні послуги.
Субсидія не призначається також, якщо:
будь-хто із зареєстрованих на житловій площі осіб здає квартиру (будинок) за договором найму;
будь-хто з мешканців має у своєму володінні або володінні близьких (чоловіка, дружини, неповнолітніх дітей) у сукупності більше, ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сумі перевищує норму володіння або користування житлом, або ж більше, ніж один, автомобіль чи інший транспортний засіб - при цьому наявність або відсутність житла і транспорту декларується під час подання заяви про призначення субсидії;
будь-який зареєстрований мешканець, на якого оформлено субсидію, протягом року перед зверненням за субсидією купив земельну ділянку, квартиру (будинок), автомобіль, транспортний засіб, будівельні матеріали та інші товари довгострокового застосування, або сплатив послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу, телефонного (у т.ч. мобільного) зв’язку на суму, яка на момент звернення перевищує у 10 разів розмір прожиткового мінімуму для перерахованих осіб (ця вимога не стосується тільки оплати житлово-комунальних послуг у межах норм споживання та необхідних медичних послуг);
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім’ї державний соціальний інспектор виявить, що хтось із зареєстрованих у квартирі осіб має додаткові джерела доходу, які не зазначено в декларації про доходи і майно, наприклад, здає у найм житло, працює без оформлення трудових відносин, отримує дохід від утримання худоби, птахів, від використання сільгосптехніки, машини, мікроавтобуса тощо;
у житловому приміщенні зареєстровані тільки неповнолітні діти, котрі мають батьків.
Істотною умовою призначення субсидії для потенційного субсидера, котрий має борги за житлокомпослуги, є підписання ним договору про реструктуризацію боргів із відповідним виконавцем послуг станом на 01.12.2006 р., а також повна відсутність боргів після цієї дати.
Як оформити субсидію
Етап 1. Зверніться до свого районного відділу субсидій для отримання попередніх консультацій.
Етап 2. Зберіть документи
Для оформлення субсидії Вам будуть необхідні, як правило, такі документи:
заява - оформлюється у відділі субсидій;
декларації про доходи і майно кожного члена Вашої сім’ї, який працює або вчиться - оформлюється у відділі субсидій;
довідка про доходи всіх працездатних членів сім’ї - береться за місцем праці або навчання за останні 6 місяців;
довідка про склад сім’ї і розмір комунальних послуг, якими користується сім’я (повинні оформлятися працівниками відділів субсидій на підставі даних, поданих заявником).
Тобто завдання потенційного субсидера прийти до відділу субсидій з паспортом та довідками про доходи. Про доходи пенсіонерів, безробітних та ін. відділи субсидій отримують інформацію самостійно.
Інформацію про склад сім’ї та про нарахування за житлово-комунальні послуги органи субсидій повинні отримувати теж самостійно в житлово-комунальних службах - за допомогою електронного обміну інформацією.
Тому, наприклад, у Дніпропетровську в районних відділах соцзабезу відкрито єдині вікна, в яких потенційний субсидер отримує одну довідку на житлово-комунальні послуги. Проте, щоб уникнути непорозумінь, бажано при оформленні субсидії мати з собою абонентські книжки з оплати та договори про надання житлово-комунальних послуг.
Етап 2А. Якщо з будь-яких формальних причин у Вас немає права на субсидію, але при цьому існують свої «виняткові» обставини, зверніться до місцевої комісії з призначення субсидій, котрі створено при органах влади, - за її рішенням після обстеження матеріально-побутових умов проживання і після складення відповідного акта Вам можуть призначити цей вид соціальної допомоги.
Етап 3. Надайте зібрані документи до відділу субсидій, де і заповніть декларацію про доходи за останні півроку та про майновий стан, а також напишіть заяву.
Етап 4. Рішення про призначення субсидії приймається відділом субсидій протягом 10-ти днів.
Субсидія призначається з місяця звернення громадянина, але може почати діяти і «заднім числом»:
як виняток, з початку опалювального сезону, якщо заява надійшла протягом 2-х місяців від його початку;
у разі підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги - з моменту підвищення розміру платежів, якщо заява надійшла протягом 3-х місяців від його початку;
у разі невчасного звернення з поважної причини (відрядження, хвороба, смерть близьких тощо) за умови надання документів, які б це підтверджували, - з місяця виникнення права на субсидію, якщо заява надійшла протягом 3-х місяців від його початку.
Хоча існує кілька варіантів термінів призначення субсидії, але як правило, для більшості субсидерів вона призначається на опалювальний (7 місяців) та міжопалювальний (5 місяців) сезони. Якщо в сім’ї проживають тільки пенсіонери, що не працюють, та інші непрацездатні громадяни, то за їхнім бажанням субсидія призначається на рік з моменту звернення. Для придбання зрідженого газу і вугілля субсидія призначається на календарний рік.
Після закінчення терміну отримання субсидії Ви повинні підтвердити свої права на неї шляхом подання довідок про доходи і заяви про відсутність змін у складі сім’ї та в характеристиці житла, а для пенсіонерів достатньо лише однієї заяви.
Якщо Ваш дохід збільшився або сталися зміни у складі Вашої сім’ї (у кількості зареєстрованих в житловому приміщенні), Ви зобов’язані повідомити відділ субсидій, на підставі чого буде проведено перерахунок. Крім того, перерахунок автоматично, у межах терміну дії субсидії, проводиться при зміні цін і тарифів на послуги.
Право на субсидію може зникнути, якщо:
субсидер не сплачує своєї частини платежів без поважних причин, якими вважаються затримки з виплатою зарплати, пенсії тощо, що повинне мати документальне підтвердження;
субсидер приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи і майновий стан, що вплинуло на збільшення розміру субсидії - проте після відшкодування незаконно нарахованої субсидії у громадянина одразу ж з’являється право на оформлення законної субсидії;
у разі переїзду сім’ї до іншої місцевості або у випадку смерті самотнього громадянина;
за особистою заявою громадянина.
Хто має право на пільги.
Право громадян на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, втім, як і на інші види пільг, встановлює цілий ряд українських законів, а також інших законодавчих документів. Як правило, пільги дають право на зменшення оплати за послуги у розмірі 25%, 50%, 75% або 100%, а держава компенсує підприємствам, що надають житлово-комунальні послуги, різницю між повною і пільговою вартістю послуг.
Пільги поширюються не тільки на самого пільговика, але й на членів його сім’ї, до яких зазвичай відносяться:
дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років);
неодружені повнолітні діти, яких визнано інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи;
особа, що проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає його за умови, що інвалід війни не знаходиться у шлюбі;
непрацездатні батьки;
особа, що знаходиться під опікою або під опікою громадянина, який має право на пільги, і проживає разом із ним.
Як правило, отримання пільг для деяких категорій пільговиків щорічно обмежується або черговим законом «Про державний бюджет», або нормативними документами Кабінету Міністрів України.
Всі пільги надаються у межах норм, встановлених законодавством - Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» від 1.08.1996 р. № 879.
За наявності приладу обліку (води, тепла, газу, електроенергії) обсяг спожитих послуг у рівних частках ділиться на всіх споживачів, котрі проживають у житловому приміщенні (будинку), і пільга нараховується на долю пільговика та членів його сім’ї. Споживачі, що не належать до членів сім’ї пільговика, оплачують 100% спожитих ними послуг.
Якщо пільговик перевищив, за показниками лічильника, норму споживання послуги для пільги, тоді «надлишок» він зобов’язаний оплачувати за повною ставкою. І навпаки, якщо спожитий обсяг послуг виявився меншим за норму, тоді пільга нараховується лише на обсяг фактично спожитих послуг.
А у разі оплати утримання будинку та опалення (за нормативами) пільга поширюється на максимально можливий розмір норми, що діє, - 21 кв. метр на кожну людину і 10,5 кв. метра загальної площі на сім’ю (для опалення - опалюваної площі).
Таким чином, під час обчислення своїх пільг потрібно враховувати:
їхній розмір (у процентному відношенні);
склад Вашої сім’ї - тих, на кого поширюється пільга;
об’єм «пільгових» послуг.
Приклад 5
Сім’я Іваненко у складі 4-х чоловік проживає в квартирі, опалювана площа якої складає 72 кв. метра.
Пільгою в 50% по оплаті житлово-комунальних послуг володіє ветеран війни. Разом із ним проживають його дружина, повнолітній син і дружина сина. Відповідно, до членів сім’ї пільговика належить дружина, на яку також поширюється пільга.
Площа, на яку обчислюється пільга, складає:
21 кв. метр х 2 пільговики + 10,5 кв. метра (на сім’ю) = 52,5 кв. метра.
Повна плата за послуги з теплопостачання складає:
4,28 грн. х 72 кв. метра = 308,16 грн.
Повна плата за послуги з теплопостачання «пільгової» площі і одночасно розмір пільги складає:
4,28 грн. х 52,5 кв. метра = 224,70 грн. х 50% = 112,35 грн.
Таким чином, плата за теплопостачання квартири даної сім’ї складе:
308,16 грн. - 112,35 грн. = 195,81 грн.
Пільги встановлюються не з моменту їхнього виникнення, а з моменту звернення споживача до конкретної організації, що надає житлово-комунальні послуги.
Тому, якщо Ви - пільговик, Ви маєте надати виконавцеві послуг:
документи, що підтверджують Ваше право на пільги (оригінал та копію, завірену печаткою);
паспорт та його копію;
довідку про ідентифікаційний код і його копію;
довідку з ЖЕКу (не «старішу» ніж 2-а тижні з моменту видачі) про склад сім’ї з датою народження дітей;
документи, що підтверджують право на пільгу членів Вашої сім’ї, і їхні копії (свідоцтво про народження дітей, довідка про інвалідність, пенсійне посвідчення непрацездатних батьків тощо).
Можливою є вимога ще й інших «паперів», оскільки у кожній установі існує свій перелік необхідних документів.